Pavol Bigoš - fotograf
EN SK
Výber z fotografií

Fotenie svadieb - otázky a odpovede

Čo Vás priviedlo k foteniu svadieb?

Vzťah k fotografii vo mne vybudoval môj otec, ktorý mal fotenie ako koníčka a neziskovo fotil pre široké okolie. Ako deti sme sa spolu so súrodencami samozrejme stále motali okolo neho a nasávali celý proces vzniku fotografie, od práce s ľuďmi až po tajomstvá tmavej komory. K svadobnej fotografii som sa dostal zase vďaka mojej rodine, keď sestra hľadala fotografa na svadbu...

Používate nejakú špeciálnu techniku?

Na fotografovanie svadieb používam pomerne značné množstvo techniky – od rôznych svetelných modifikátorov cez filtre až po štúdiovú techniku. Ráno keď odchádzam do akcie je moje auto kompletne naplnené technikou. Svadby sa ale dajú fotiť aj bez všetkých týchto hračiek, oveľa dôležitejšie je mať kreatívny prístup. Kvalitná technika zaručuje iba fotografiu perfektnú po technickej stránke. Určite bude ale cennejšia fotografia zachycujúca vzťah a emócie medzi manželmi než perfektne ostrá, kontrastná a farebne plná fotka novomanželov vyplašene stojacich vedľa seba.

Je v niečom fotografovanie svadieb iné od bežného fotenia?

Fotografovanie svadieb je iné od bežného fotenia už len tým, že v sebe zahrňuje viacero fotografických žánrov. Základom je samozrejme reportáž, prelína sa to však aj s fotením portrétov a často hraničí s fotením módy, krajiny, interiérov, detailov... A navyše od bežného fotenia sa líši v tom, že všetko musí byť nafotené hrozne rýchlo, nie je čas na rozličné experimenty a nastavovania, všetko musí byť stopercentné, nakoľko žiadne svadobné okamihy už nie je možné zopakovať. Tieto skutočnosti kladú dosť vysoké nároky na fotografa, jeho koncentráciu a schopnosť pracovať pod stresom. Dobrý svadobný fotograf navyše musí vedieť pracovať s ľuďmi, jeho klienti by sa mali v jeho prítomnosti cítiť príjemne. Potrebuje vzbudiť u novomanželov dôveru a na jej základe sa behom fotenia dostať blízko k otvorenosti a spontánnosti a tu potom odfotiť. Často je to viac psychologická a duševná práca než práca s fotoaparátom. Táto práca s človekom je ale veľmi príjemná a často ma ľudsky obohacuje.

Keď si s Vami snúbenci zač· nú dohadovať fotenie, čo im radíte?

Keď to situácia umožňuje, snažím sa osobne stretnúť so snúbencami a spoznať ich ešte pred svadobným dňom. Je to dôležité pre určité nadviazanie vzťahu, ktorý je práve neskôr pri fotení podstatným prvkom. Prejdeme si svadobný deň a harmonogram svadby. Moja najdôležitejšia rada je to, aby počas celého dňa boli čím prirodzenejší a uvoľnení, aby ich prípadne meškanie oproti stanovenému plánu nijako nerozrušovalo a hlavne aby si svadbu užili. Fotografovať uvoľnených ľudí je už jednoduché. V parných dňoch je mať dobré pri fotení fľašu vody, malý ručník na utrenie potu z tváre. Je oveľa jednoduchšie si pot utrieť než ho potom pracne retušovať. V zime sa hodí termoska s teplým čajom, netreba podceňovať komfort počas fotenia.

Čoho by sa mali snúbenci pri fotení vyvarovať?

 Hlavne prílišnej príprave. A potom zlej vizážistke. Poč· as aranžovaného fotenia je nevhodné aby bolo na mieste príliš mnoho ľudí, ktorý bránia novomanželom sa uvoľniť. Pre človeka ktorý nie je zvyknutý na fotenie je prítomnosť iných ľudí znepokojujúca, nedokáže byť prirodzený.

Prichádzate na svadby vždy k konkrétnym scénarom, ako a kedy sa bude fotiť ?

Celý priebeh svadby sa fotí z prevažnej väčšiny reportážnym štýlom, takže žiadne veľké plány si robiť nie je ani možné. A tak jediná alternatíva je byť neustále v strehu, mať otvorené oči a inšpirovať sa danými okamihmi. Plány vznikajú až na mieste a je dobré mať v hlave zafixovaných pár miest ktoré poskytujú dobré svetlo, alebo zaujímavé prostredie. Jedným okom treba sledovať ľudí a druhým byť krok dopredu a sledovať dané miesto.

Vyberáte si svadby, alebo fotíte všetky?

Na jeden dátum je desiatky záujemcov, riadim sa jednoduchým pravidlom: kto skôr príde, ten skôr melie. V tomto sa snažím byť spravodlivý. Kdejaké špekulácie by boli len kontraproduktívne.

Zažili ste niekedy pri fotení humornú situáciu?

Humorných situácií je na každej svadbe pomerne veľa, dôležité je vedieť ich správne využiť. Sú to totiž okamihy ktoré plodia dobré momentky. Keď humoru chýba, snažím sa ho vytvoriť. Priateľka sa mi mnohokrát smeje, že som viac zabávač než fotograf.

Na aké fotenie spomínate najradšej?

Práve na to fotenie s otcom…tam som bol pri fotení úplne bezstarostný. A potom veľmi rád spomínam na fotenia kde sa pracovný vzťah zmenil v priateľský.

Ktoré fotenie Vás najviac sklamalo?

Viem si predstaviť, že by ma sklamalo fotenie, kde by mi zlyhala technika alebo kde by zlyhali vzťahy a fotilo by sa v “dusne”. Ani jedno sa mi našťastie ešte nestalo.

Je lepšie fotenie pred obradom, alebo až po ňom?

To hrozne záleží na konkrétnom páre, ja osobne preferujem variantu po obrade. Vtedy sa už prstienky nemusia predstierať. Najideálnejšia doba je však večer – a to nielen kvôli svetlu, ale aj vďaka už značne uvoľnenej atmosfére, keď je už všetok stres vytancovaný…

Aké ročné obdobie je na fotenie vonku najvhodnejšie? Ktoré máte najradšej?

Každé obdobie prináša niečo. Leto ma nevhodné poludňajšie svetlo, ale krásne večerné. Jeseň má nádherné farby, ale svetlo rýchlo ubúda. Jar má zas jedinečné ploché svetlo a aj zima dokáže byť veľmi fotogenická. V každom ročnom období sa dajú spraviť skvelé fotky. Najkrajšia svadobná séria čo som mal možnosť vidieť, bola fotená v zime na snehu.

Máte pre snúbencov nachystané nejaké speciality, scénky a podobne?

Snažím sa vychádzať a odraziť od prirodzenosti ľudí, na žiadnom druhu fotografie nemám rad neprirodzenosť. Vhodné úkoly pre snúbencov počas fotenia môžu pomôcť, aby boli prirodzenejší, uvoľnenejší a fotenie si užili. Prílišným prehrávaním a nazúvaním snúbencov do rolí ktoré nie sú im vlastné, si fotograf koleduje o kŕčovité a gýčovité výsledky.

V akých cenových reláciach sa pohybuje fotografovanie svadby?

  V Českej republike sa dá dobrý svadobný fotograf nájsť okolo 10 000 korún, záleží na regióne. Sú fotografi, ktorí si svoju prácu cenia aj niekoľkonásobne viac, ale je možné nájsť aj fotografa ktorý požaduje polovičný honorár. Nie vždy však platí, že cena zodpovedá výsledku. A to jak v tom pozitívnom, tak negatívnom význame. Treba si vždy pozrieť práce príslušného fotografa a rozhodovať sa na základe toho, ako sa nám jeho práca páči. Nie však jednu – dve fotky z webu (tam sú obyčajne najlepšie podarené individuálne kúsky), ale kompletne spracovanú svadobnú sériu. Istou zárukou môže byť i náležitosť do renomovaných organizácií združujúcich fotografov.

Máte skúsenosti s netradične pojatou svadbou?

Pomerne bohaté. Dnes je originálnosť považovaná skoro až za nutnosť, mnohokrát však na škodu veci. Dobré prevedená klasika mať vždy bude niečo do seba a ľudia by mali viac kreativity investovať do atmosféry a vzťahov. Dať do svadby niečo zo seba, to ju robí viac nezabudnuteľnú než netradič· ný prístup…

Ako sa Vám spolupracuje so snúbencami ? Posluchájú Vás, alebo majú svoje predstavy?

Ako fotograf vždy veľmi rád uvítam nápady snúbencov, je v mojom záujme aby sa fotky č· im viac blížili ich predstavám. Takže čím lepšie mi zdelia ich predstavu, tým jednoduchšie sa dokážem naladiť na ich vlnu. Som rád, keď svadobná fotka je výsledkom spolupráce. Verím tomu, že každý v sebe nosí mnoho pekných záberov, ktoré keď sa dokážu vhodnou a pochopiteľnou formou popísať fotografovi, vznikne skutoč· ne pekný vizuálny obraz…

Ste pripravený na krízové situácie ? Napríklad pokazí sa fotoaparát, alebo sa niečo zabudne doma...

Je nutnosťou nosiť na svadbu náhradne vybavenie. Takmer každú časť výbavy mam zdvojenú. A to aj napriek tomu, že úroveň dnešnej techniky je už tak vysoká, že povedzme porucha foťáku je značne nepravdepodobná. Náhradne vybavenie som ešte nikdy nemusel použiť.

Improvizujete niekedy?

Dalo by sa povedať, že neustále. Prílišná pripravenosť totiž môže spôsobiť, že sa nedá priestor pre prirodzenosť. Keby som nevedel poľaviť zo svojich predstáv, mohlo by sa stať, že snaha za každú cenu realizovať moje pripravené predstavy bude tlačiť snúbencov do niečoho, čo im nie je vlastné. Práve preto musí vedieť svadobný fotograf citlivo vnímať ľudí, ktorých fotí a vhodne a pružne na to reagovať.

Ako prežívate fotenie svadby?

Snažím sa byť č· im sústredenejší, ale samozrejme veľmi rád dám ľudom najavo, že je mi na ich svadbe príjemne. A stále na mňa silne zapôsobí keď vidím, že tí dvaja sa majú skutočne a úprimne radi a to kúzlo čo sa medzi nimi odohráva prežiari a motivuje všetkých svadobčanov. Voči takej úprimnosti nie je možné získať imunitu. Nakoniec o ňu ani nestojím, pretože svadba je aj o emóciách a ako fotograf potrebujem tie emócie cítiť skôr, než ich vyfotím.

Máte nejaký recept na zachytenie emócií zo svadby? Vyberáte si napríkad nejaké miesta?

Emóciu môže vytvoriť dobré svetlo, dobrá kompozícia, alebo dobré gesto ľudí – ideálne keď sa stretnú všetky tri prvky v jednom zábere. Dobré svetlo je vidieť voľným okom. Dobrú kompozíciu treba vedieť s citom poskladať v hľadáčiku prístroja. No a na dobré gesto treba striehnuť s fotoaparátom pri oku a snažiť sa vnímať svadobné dianie. Z pohľadu nevesty, ženícha, ich rodičov i ostatných svadobčanov… Svadba fotená z nadhľadu fotografa pôsobí príliš stroho, treba sa pozerať očami zúčastnených.

Akú techniku pri fotografováni používate?

Nakoľko sú už dnes cenovo prístupné i vysoko kvalitné digitálne zrkadlovky, tak je to najčastejšie vybavenie (nielen) svadobných fotografov. Neviem si ani predstaviť fotiť dnes svadbu ešte na klasický film.

Čo si snúbenci v dnešnej dobe najčastejšie objednávajú?

Najväčší je záujem o celodenné reportáže. I ja osobne mám práve tento druh fotenia najradšej, nakoľko poskytuje najväčší priestor pre vznik dobrých fotiek. Ľudia v snahe ušetriť náklady na fotografa si zvyknú objednať rozsahovo menšie služby. Treba ale počítať s tým, že je to už určitá forma kompromisu - za dve hodiny nemôže vzniknúť také množstvo dobrých fotiek než za celý deň.

Čo je lepšie, video, alebo foto zo svadby?

Video ma viac dokumentárny charakter než fotografia. Výhodou fotografie je, že zapojuje aj divákovu fantáziu a obrazotvornosť. Fotografia dokáže zachytiť kúzelný okamih, ktorý sa na videu ani nespozoruje. Mám ale veľkú úctu pred dobrými kameramanmi, nakoľko dobré video by mala byť sekvencia dobrých fotografií. Kvalitné video je však už technicky značne náročná záležitosť....

V akej forme majú snúbenci možnosť vidieť svoje fotografie zo svadby?

Dnes je určitým štandardom odovzdávať fotky na DVD. Možnosti post-procesingu natoľko pokročili, že s digitálnym obrazom sa dá robiť množstvo vecí a rozličných úprav. Fotograf by mal mať možnosti spracovania obľúbených fotokníh, cez albumy až po plagáty a veľké obrazy. Základ je mať kvalitné fotografie v digitálnej podobe. Ďalšie možnosti sú už neobmedzené a prejednávané s novomanželmi.

Preferujete fotenie pod šírim nebom, alebo interierové fotenie?

Fotenie priamo pod slnečnými lúčmi je náročnejšie než by sa mohlo zdať pretože oproti ateliérovému svieteniu máme oveľa menej možnosti ako konkrétne svetlo upraviť, výsledky z dobre použitého denného svetla sú ale nenahraditeľné. Odrazné dosky a difúzory by mali byť samozrejmosťou. Rovnako dôležité je sledovať svetlo, jeho lom a rozptyl pod stromami, strachami, treba vedieť nájsť miesta, ktoré v danom okamihu poskytujú najvhodnejšie svetlo. Fotografia v interiéru je závislá na svetelných podmienkach daného miesta. Ideálne je fotiť v miestnosti s veľkými oknami plnými svetla. Keď daný interiér zaostáva za týmto ideálom treba danú scénu nasvietiť umelým svetlom.

Rozhovor bol uverejnený v časopise Tvoje Svatba